Lapse käitumisprobleemida näitavad, et lapsevanem on kuskil midagi valesti teinud

Mida teha, kui laps märatseb, lööb või hammustab?

Usun, et lapse pulbitsevate emotsioonidega oleme kõik kokku puutunud ning see küsimus on keerelnud iga ema peas. Kohe tekivad hirmud, et mis minu lapsest nii saab ja mida ma küll olen valesti teinud. Kõige suurem mure on aga: mida edasi teha, kui laps märatseb?

 

Lapsel on kujunemise lugu, milles kõik tema ümber olevad täiskasvanud on omanud rolli. Kui nüüd juhtub, et lapse käitumine hakkab meile valmistama muret, on aeg korraks peatuda ja vaadata, et kus läks asi nihu.

Väidan, et liigne kiirustamine on viinud suheteni, milles ei ole enam sügavust… Kuid laps vajab personaalsust. Vastasel juhul võtab ta selle vägisi. Laps vajab tähelepanu, hellust ja armastust ning kui meil ei ole nende jaoks aega, siis sisemised pinged lapse sees muutuvad plahvatusteks.

Mida siis teha? Küsimus ei olegi selles. Vaid hoopis: KAS SA TAHAD MIDAGI TEHA?

Kohtan väga palju vanemaid, kellele tahaks korraks vastu pead koputada, sest nende jutt on nii loll… Vabandage. Olen kuulnud käitumishäiretega laste puhul vabandusi nagu: TA ONGI SELLINE, EKS TA PEAB ELUS ISE OMA ÕPPETUNNID SAAMA, MA EI OSKA, MA EI SAA, MA OLEN PÜÜDNUD jne.

Minu kõrvadele kõlab see: MA EI VIITSI ENDA LAPSEGA TEGELEDA, MA VÄGA PALJU EI TAHAKS PINGUTADA.  NATUKE NAGU VIITSIN, AGA MITTE ROHKEM jne.

Paljud lapsevanemad on seest nii katki, et ei suuda enda isikliku sita seest tõusta oma lapse nimel ja öelda: Ma tahan luua muutust endasse ja oma lapsesse. Ma tean, et ma ei ole olnud parim… Ma tunnen tegelikult iga päev süümekaid… Ma ei oska leida aega… Ma vajaks abi… Mu peas on nii palju mõtteid, et ma ei kuule enda last… Ma tunnistan, et vahel ma ei tahagi enda last….

Kõige raskem ongi tunnistada, et lapse käitumises on probleemid, sest meie eksisime…. Kui minu epilepsiahaige laps hakkas käituma nagu segane, olin ma shokis. Ta lõhkus ustega, lõi kapi ukse sisse mõra, lõi ja hammustas mind.. Siis ma nutsin…

Jah see ei ole tavaline olukord, kui laps on haige ja rohud võivad mõjutada käitumist, aga siis ma taipasin, et MA SAAN SIISKI NII PALJU ÄRA TEHA! Ma võtsin vastutuse! Selle asemel, et öelda ma ei suuda. Ma ei suutnud… aga ma tahtsin! Tahtsin nii palju, et panin mäed liikuma. Kas oli raske? Oli. Kergeid lahendusi ei ole olemas. On teatud liigutused, mis tuleb ära teha!

Kui minu teine laps hakkas väga väiksena lööma ja hammustama, ei viinud see mind enam endast välja. Teadsin, et error on vaja leida.

Ma saan täna väga kokkuvõtvalt öelda, mida ma tegin, et lapse käitumisest viga välja juurida:

  1. Vaatasin üle enda käitumise lapse suhtes. Minu kärsitus, vingumine, liigne käskimine. Kes tunneb, et on ori sinu majas, ei saagi sinuga kenasti käituda
  2. Vaatasin üle keskkonna. Ma ei ole väga popp kui ütlen, et ALLA 7 AASTASED EI TOHIKS NÄPPIDA VILKUVAID EKRAANE. Ja üle 7 aastased ka 🙂 Kodus ei tohiks TV pidevalt taustal töötada. Lapse närvisüsteem ütleb nii üles…. aga kes see ikka hoolib. Kui miljonid teevad nii, no siis peab see ju õige olema 🙂 Aga miljonitel on ka lastega probleemid.
  3. Vaatasin üle lapse toidulaua. SUHKRUD – EI, EI, EI. Taaskord nimetatakse mind kummaliseks, sest magus on ju nii hea… aga magus lööb lapse närvisüsteemi nii suure mõra, et pinged kasvavad ja kuhugi tuleb need ju lajatada.
  4. Ma ei kohelnud last nagu last, vaid nagu inimest. Näitasin talle tegu ja tagajärge. Aga see on juba oskus, mida peaks hakkama omandama enne kui kasutad. Muidu viskad vastutuse lapse kaela. Kuid vastutus on sinu oma!

Ei midagi keerulist ja samas superkeeruline. Maailmas, kus kõikide närvid on üles keeratud, teha selliseid muutusi.. Milleks? Kuidas ta siis teiste sekka sulandub? Teiste sekka polegi vaja kunagi sulanduda, vaid teiste sees on vaja tunda ennast.

Kallis lapsevanem, kui Sinu laps on emotsionaalne pomm, siis tegele sellega kohe! Asi ei muutu ise paremaks. Vahel võib tunduda, et läheb nagu ära, aga teatud vanustes lööb taas välja.

Tee oma lapsele kingitus ja anna talle oskus emotsioonidega hakkama saada. Soovitan Teadliku Muutuse Kunsti kursuseid, mille ise olen läbinud ja tänu millele olen miljon korda parem ema. Liitu ka minu Pilvekooliga, kus pakun enda tuge ja kõiki enda teadmisi Sinu kasutusse.

Olen kirjutanud ka raamatu “Peidus Sinu sees”, mis õpetab lapsele emotsioone ja nendega hakkama saamist. Tellimiseks kirjuta kertriin@gmail.com

Soovin, et Sinu peres oleks alati päike, ja vead mis tekivad, oleksid ainult ja ainult õppimiseks. Enesesüüdistused on aja raiskamine. Küsi: Mida saan ka teha täna, et luua muutust? Mida saan teha enda lapse heaks?

Minu tulemused: Hetkel on minu epilepsiahaige lapse neuroloogilised uuringud sama kehvad juba mitu aastat,  aga arst oli shokis kui ta nägi minu last. Ta ütles, et selliste uuringu tulemustega peaks meie laps käituma nagu pöörane. Ometi istus siin nagu täiesti terve laps. Ja meie pere lapsed ei tülitse.

Ma tean, millest ma räägin 🙂

Olen loonud facebooki grupi Pilvekool, kus jagan enda kogemusi, aitan näha vanematel enda lapsi sellistena nagu nad on ning leida lahendusi.

Tean ka seda, et me kõik soovime ju lapsele head. Kuidas siis teisiti, aga vahel meie kogemused ja teadmised ei ole piisavad muutatuste tegemiseks. Pilvekool on keskkond,  kus igaüks saab õppida talle sobival ajal ja mahus. Väga praktiline ja inimesed,  kes liitusid on saanud juba imelisi tulemusi. Eesmärgiks ikka rõõmus laps ja head suhted oma lapsega.

Kui soovid õppida erroreid leidma, siis liitu Pilvekooliga! See saab küll olema kuumaksu põhine keskkond alates oktoobrist, aga tulemused on väärt rohkem kui miljon eurot.


Olen kolme lapse ema, kes on pühendunud ema ametile, et kasvatada terviklikke ja õnnelikke lapsi. Minu hobiks on uurida, kuidas õpetada asju, mis oleks päriselt ka kasulikud. Panna kohtuma elu ja haridus. Samas olen elustiili muutuse teel, et olla enda lastele imeline eeskuju.

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar