kooliaasta lõpp on lähedal

Kooliaasta lõpp

Olen aastaid olnud kooliskeptik. Ei teagi, millal see täpselt alguse asi. Kas siis, kui kuuendas (?) klassis küsisin geograafiaõpetajalt, et miks tunnid nii igavad ja rasked on ja ta vastas, et koolis ei peagi huvitav olema. Või hiljem, kui hakkasin mõtlema sellele, kuhu kooli minu lapsed lähevad ja siis tuli külla klassiõde, kes rääkis, et Taanis on koolid, kus ei panda hindeid.

Mina vastasin, et nii ei saa, hinneteta lapsed ei õpi ju üldse. Aga midagi jäi kripeldama. Või veel hiljem, kui sattusin waldorfpedagoogika maailma. Või siis, kui kuulsin, et Pärnumaal on perekond, kes oma lapsi kooli ei pane, vaid ÕPETAB NEID ISE…

Igal juhul olen oma lastega saanud väga erinevaid hariduslikke kogemusi. Esimene poeg alustas Tartu Katoliku koolis, mille kodusest, sõbralikust ja vaimsest keskkonnast on ainult head mälestused. Siis aga sukeldusin waldorfmaailma ja loomuldasa panin lapsed waldorfkooli.

Siis pidime kolima, tulime elama maale ja siin jõudsin koduõppeni. Olen õpetanud oma viit esimest last kodus erinevates vanuseastmetes 1. – 4. klassini. Need oli ilusad aastad. Ja peale koduõpet läksid mu lapsed alates 5ndast klassist Sütevaka erakooli, millega olen samuti väga rahul olnud.

Siis kolisime Soome ja lapsed said sealse koolikogemuse. Mina ka, sest olin seal eesti keele õpetaja eesti lastele. Soome kool on paindlik, avatud, sõbralik, uuendusmeelne… igati kiiduväärt.

Esimene kooliaasta

Vahepealset vahele jättes hüppan tagasi möödunud suvesse, kui meie noorim laps “hakkas kooliks valmistuma” (tühja ta tegelikult valmistus, ajas oma kanu ja kalu taga ja sõitis rattaga külavahel). Kaalusin nii ja naa ja otsustasin panna ta kohalikku vallakooli.

Mitmed sõbrad imestasid, et kuidas nii, ise suur koduõppepooldaja ja nüüd paneb lapse tavakooli? Aga minu jaoks kaalus tol hetkel koduõppe üles ettekujutus, et vahva ju, kui laps käib külakoolis, kus kõik tunnevad kõiki, lähikilomeetritele jääb hulgaliselt sõpru, koolimaja on imekauni kasemetsa veerel ja klassis on kuus  last.

Ja pojake läks kooli. Sai ranitsa ja aabitsa, mida pole meie peres olnud viimased 18 aastat ja kõik olid häpid.

Eile teatas meie noorim, et ta vihkab kooli ja et talle ei hakka see kuradi kooli kunagi meeldima. Küsisin meie püüdlikult esmaklassikult, et mis siis nüüd? Ja ta vastas, et õpetajad räägivad kogu aeg, kui midagi on meelest ära läinud või ei oska, et “siis pead  peale tunde jääma!” ja nüüd, suure suve liginedes, on sellele lisandunud “kui sa seda ei oska/ära ei tee, pead suvetööle jääma.”

Ausalt öelda ei osanud ma selle peale midagi lohutavat öelda, sest ma ei saa ise ka aru. Miks peaks lapsi niimoodi ähvardama? Väikese poisi jaoks, on sõnal “suvetöö” hirmutav tähendus. See tähendab, et suvel tuleb koolis olla. Või olen ma tõesti rumal ja idealistlik ja  sellest päris-koolimaailmast liiga kaua eemal olnud?

Rääkisin õhtul meie gümnaasiumit lõpetava tütrega, et mis tema arvab, kuidas teised vanemad suhtuksid sellesse, kui laps räägiks kodus siukest juttu. Ja tema arvas, et enamik vanemaid ütleks, et “õpetajat tuleb kuulata ja kui sa ei taha suvetööle jääda, siis õpi kõik korralikult ära!” ehk siis asuks õpetaja poole.

Kätt südamele pannes, ma pole kuulnud seda suvetöö-juttu ei waldorfkoolis ega Soome koolis. Ja sealsed lapsed elavad ka edasi ja saavad  elus päris hästi hakkama. Nii et on võimalik ka teisiti. Lapsesõbralikult, inimlikult, mõistvalt.

Mis puutub poja järgmisse  kooliaastasse, siis pole ma veel otsustanud, kuidas jätkata. Hetkel tundub, et tavakool oma kena koolimaja ja kaskedega selle ümber ei kaalu üles seda nõukaaja suhtumist, mille kohaselt tuleb lapsele tarkust jõuga sisse suruda. Aga vaatame, mida sügis toob!🙂

 


Olen abielus parima mehega võimalikest, hõbepulmadki möödas. Ja meil on 7 last, kellest juba 4 täiskasvanud. Õppinud olen õpetajaks, aga lasteaiast saati tahtnud saada emaks. Olen väga õnnelik iga oma lapse olemasolu üle ja väga tänulik neile, et nad on mind juhatanud läbi selliste metsikute teemade nagu sünd, tervis, haridus, suhted, armastus…

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar