Lastele ei pea õpetama kitsaid reegleid

Õpetan lastele, et KÕIK ON VÕIMALIK

Kui hakkasin tegelema joogaga ja uurima enda sisemaailma, leidsin sealt hulgaliselt reegleid ja piiranguid. Kellegi teise tõekspidamisi ja arvamusi elu kohta, mida antakse ka lastele edasi. Näiteks: head asjad tulevad läbi raskuste, head asjad juhtuvad teistega, elu peabki raske olema, seda ei või, nii ei tohi, seda peab jne.

Olen ennast ja oma võimeid reeglitega piiranud oi kui palju. Koduõppele jäädes rikkusime reegleid ning tegime nn jubeda otsuse, mis teeb meie lastest asotsiaalsed olevused, kes ei saa elus hakkama. Hakkasin nägema enda ümber tahkestunud ideedega inimesi, kes uskusid ikka veel teiste maailma ja uskumusi.

Tegelikult hakkas meie reeglite rikkumine sellega, et me ei pannud last lasteaeda… Ja nii jäi tal kogu eluvõitlus õppimata… Nagu meile öeldi.

Taipasin siis, et kui me oma lastele ei õpeta seda, mis on võimalik ja mis mitte,  saavad nad hakata looma. Looma enda reaalsust. Mis see tähendab? Kui teed otsuse, siis sa võid seda muuta kohe. Meile õpetati, et kui otsus tehtud, jää selle juurde. Ja kui sul on unistus, liigu selle poole ka peale suuri hoiatusi, et see ei ole võimalik. Ja kinkides lastele eluks kaasa teadmise: eksimine on võimalus muuta suunda, ongi nende elu nunnu ja ilus.

Me õpetame, et seni kuni hingad, ei ole katastroofi. Teame, et laste mõistus on programmeeritav ning selle tõttu kasutame elu jaatavaid programme ja võimalikult avaraid. Samas õpetame kõike nägema kui üht suurt programmi ja ei midagi rohkemat.

Kuid on reeglid,  millest peame kinni. Üks neist on OLE HEA enda ja teiste vastu, TEE SEDA, MIS ON HEA nii sulle kui teistele (mitte ainult sulle). Joogaõpilastena teame ja näeme, et tegu=tagajärg, siis ka arututel reeglitel on arutud tagajärjed 🙂

Siinkohal meenub mulle üks ütlus: arukad inimesed, kes lähtuvad headusest enda ja teiste vastu, ei vaja reegleid. Instinktidel põhinevad inimesed aga küll. Milliseid lapsi me siis kasvatame?

Tahaks loota, et arukaid 🙂

Koduõpe on lahe, sest siin saame valida vahendid ja ma tean, et meie eesmärk on: LAPS SAAKS ELUS HAKKAMA ja ei omaks destruktiivseid vahendeid.

Meie eesmärk ei ole õppekava. Ometi kasutame seda sama õppekava ja lisame väärtust.

Olen taas murdmas reegleid jagades enda kogemusi lapsevanematega, kelle lastel on kõneprobleemid. Selle kohta saate infot Facebooki lehel: Integreeritud õppimine, koduõpe.

 


Olen kolme lapse ema, kes on pühendunud ema ametile, et kasvatada terviklikke ja õnnelikke lapsi. Minu hobiks on uurida, kuidas õpetada asju, mis oleks päriselt ka kasulikud. Panna kohtuma elu ja haridus. Samas olen elustiili muutuse teel, et olla enda lastele imeline eeskuju.

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar