Lastega koju jäämine muudab palju tegemisi ja suhtumisi

8 muutust, mis tabasid mind lastega koju jäädes

Lastega koju jäämine on minu elus nii palju muutnud: olen vabanenud kiirustamisest ja rolllidest ning asemele on tulnud tervislikum menüü ja liikumisharjumused. Kõige rohkem aga õpin, kuidas käituda kodustega kenasti ning valitseda paremini oma sõnu ja hääletooni.

Olen koduse emana saanud mitmed õppetunnid ja minus on toimunud suured muutused:

  1. Esiteks ületasin valehäbi ja mahajäämise tunde, sest tänapäeva ühiskonnas peab olema karjäär, töö ja palk.
  2. Loobusin kurikuulsast „oma ajast“ – nüüd on tegevused, kuhu kaasan võimaluse ja huvi korral ka lapsed. Tänu joogale loksusid minu sisemaailmas asjad paika ja küsin endalt alati, mis on see, mida ma surivoodil kahetseksin? Ning valik ongi tehtud 🙂 Oma aja asemel on mul tegevused, mida on vaja teha, et emme püsiks terve. Näiteks sportimine, aga seda teeme juba koos lastega. Mis on omakorda neile imeline eeskuju.
  3. Loobusin kiirustamisest – varem pidi järjest minema, tegema, jõudma… Vahepeal hingad ja siis jälle ühest huviringist, ühest sihtkohast teise. Olin ka ise kiirkursuste ja õppimise narkomaan 🙂 Nüüd aga tegelen failide korrastamisega. Kui palju tarkust ikka ühe inimese sisse mahub? Vahel tuleb seda selekteerida ja teooriat muuta praktikaks. Ja minu suureks avastuseks oli, et enamus teooriat ma ei saa ega tahagi muuta praktikaks, sest see on nagu näitemäng… Seega loobusin kiirustamisest ja elan hetkes. Teadmised ja oskused on kõik olemas. Teooriat on aga liiga palju.
  4. Laste 100%-line kaasamine. Mina seisan ja dikteerin ehk õpetan läbi juhendamise 🙂 Nemad teevad. Aega kulub, vasak silm tõmbleb ja taas tahaks kiirustada, kuid siis kasutan jooga-alaseid teadmisi ja jätkan juhendamisega. Lastel on paljud tööd juba nii selged, et emme saab teha teisi asju. Ja see on tulemus. Ehk annan lastele eluks kaasa „kuldsed käed“ – enda praktilised oskused. Minu mees teeb sama.
  5. Koduõppe õppetund. Koduõppes oli tormiline aasta ning ma ei saanud hakkama, sest mängisin kooli. Nüüd loobusime õpikutest ja õpetame ühte last koduse korra järgi. Teine laps, kes alles alustab ning kellel ei ole hingehaavu, saab minna läbi enda valitud huvi. Pikime kõik ained ühe tegevuse ümber, uurime seda tegevust läbi ja lõhki erinevates keeltes, ning teeme selle ka reaalselt ära.
  6. Loobusin rollidest. Ma ei ole enam ema, elukaaslane, minia ega õpetaja. Olen mina. Ei seleta seda rohkem lahti, ainult tõden, et jube vabastav tunne on.
  7. Minust oleneb laste tervislik käitumine ja valikud. Sain aru, et pean tegema häid valikuid ja neid siis eeskujuna edasi andma. Praegu muudame enda menüüd ja liikumisharjumusi. See on minu kõige suurem muutus, sest ma olen nagu luubi all. Ei mingeid sala kukleid ega šokolaadi. Tunnen ja näen enda vastutuse suurust. Vahva on see, et muutused on head ning põnev on vaadata, mis saab edasi. Meie ühiskond on surumas peale tarbimist, ülesöömist, magusat jne. Kui me selles ühiskonnas suudame olla terved, siis see on suur panus laste ellu. Tasub proovida.
  8. Olen muutnud täielikult enda sõnade valikut. Avastasin, et väga tihti kasutan hääletooni ja sõnu vastutustundetult. Elukaaslasega suheldes saan kohe aru, kui olen pange pannud, aga lapsed kahjuks alluvad liiga kenasti ja neelavad palju. Kodusena sain aru, et tasub olla hea, hinnangutevaba, neutraalne nagu vesi, et taimeke saaks kasvada. See on aga taas protsess ja ämbrisse astumisi on ikka kõvasti. Varem õpitu on tugev… Kuid kasutan alati sõnu „palun vabandust“, mis näitavad, et emme ei ole kõige targem olevus maa peal, vaid samuti alles õpib.

Lastega koju jäämine on osutunud suuremaks seikluseks, kui ma iial oleks osanud aimata. Olla kena võõrastega on nii lihtne… Olla kena kodus ja seda kogu aeg. on seiklus ja väljakutse. Aga kui sellega hakkama saad, siis ei ole enam midagi, mis jalust niidaks.

 


Olen kolme lapse ema, kes on pühendunud ema ametile, et kasvatada terviklikke ja õnnelikke lapsi. Minu hobiks on uurida, kuidas õpetada asju, mis oleks päriselt ka kasulikud. Panna kohtuma elu ja haridus. Samas olen elustiili muutuse teel, et olla enda lastele imeline eeskuju.

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar